SUDENT ÇOCUK

Dişlerimizi Koruyalım

Ağız ve diş sağlığını korumak diş çürükleri ve dişeti hastalıklarından korunmak için diş fırçalama alışkanlığı ile birlikte yılda en az iki kez diş hekimine muayene olunmalıdır.

· Asitli ve şekerli yiyecekler dişlerde bakterilen üremesini kolaylaştırır. Bunlar yendiğinde mutlaka dişlerin fırçalanmalıdır.
· Dişlerimizi düzenli olarak fırçalamalıyız.
· Altı ayda bir diş hekimine kontrole gitmeliyiz.
· Dişlerinizin kuvvetli olması için bol bol süt içmelisiniz.
· Sağlıklı beslenmeliyiz.
· Dişler sert cisimlerle karıştırılmamalı, fındık, ceviz v.b kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır. Bunlar diş minesinin çatlamasına ve bakterilerin etkisinin artmasına neden olur.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

· Diş fırçamız orta yumuşaklıkta ve kıl uçları düzgünce yuvarlatılmış olmalıdır.
· Dişlerimizi kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce mutlaka fırçalamalıyız.
· Dişlerimizi en az iki dakika fırçalamalıyız.
· Ağzını en fazla iki kere çalkalamalısın.
· Ağzımızdaki bakteriler damak ve dilinizin üzerinede yerleşir. Bu yüzden son olarak bu kısımlarıda fırçalayın.

Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız?

İnsan vücudunda en fazla mikrobun bulunduğu organlardan biri de ağız. Ağız bakımının doğru yapılmaması durumunda vücuttaki mikrop dengesi bozulduğundan, diğer organların zarar görme olasılığı artıyor. Kana karışan mikroplar kalp, böbrek ve beyni olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Diş fırçalamaktaki amaç, dişlerin üzerine yapışmış ve gözle görülemeyen birikintileri temizleyerek, sağlıklı bir ağza sahip olmak. Bunun içinse düzenli temizlikten kaçınmamak gerekiyor.

Dişlerin günde en az iki defa fırçalanması gerekmektedir, diş ipinin ise iki günde bir uygulanması yeterlidir.

Doğru Diş Fırçalamanın Yöntemi

· Orta sertlikte bir fırça üzerine fırçayı ıslatmadan, bezelye büyüklüğünde macun sıkıldıktan sonra üst çenede arkadan başlayarak fırçanın yarısı diş etinde yarısı dişte olmak kaydıyla çok nazik bir basınç uygulayarak fırçalamaya başlanır.
· Fırçayı oynatmadan küçük dairesel titreşim hareketleri yapılır. 20 kez titreşim yapıldıktan sonra üst çenede aşağı doğru, alt çenede yukarı doğru süpürme hareketi yapılır. Daha sonra fırçayı bir boy ilerleterek işlem tekrarlanır.
·Dişlerin bütün yüzeyleri üzerinde aynı işlem tekrarlanarak fırçalama bitirilir
·Bakteri plağının fırçalama ile ara yüzeylerden temizlenmesi mümkün olmamaktadır. Bunu için diş ipi kullanılır. İki elde tutulan diş ipi işaret ve baş parmağıyla yönlendirilerek iki diş arasına yerleştirilir. İp, bir yandaki dişe yaslanarak aşağı doğru hareket ettirilir. Sonra aynı aralıkta öndeki dişe yaslanıp ipi aşağı doğru hareket ettirerek bütün dişlerin ara yüzleri temizlenir.

Püf Noktalar

·Diş fırçalarken fırça fazla bastırılmamalı.
·Sağlıklı dişetlerinde sert fırça, kanayan dişetlerinde ise yumuşak fırça kullanılmalı.
·Fırçalama sırasında kan dolaşımına yardımcı olması için diş etine de masaj yapılmalı.
·Diş macunu çok kullanılmamalı. Fazla macun kullanımı diş etlerini eritebilir.

Diş İpini Nasıl Kullanmalıyız?

Dişlerin arasında kalan yemek artıkları diş çürüklerine neden olur. Otuz santimetre kadar diş ipi alınır. Diş ipinin bir bölümü bir elin orta parmağına, diğer ucu da diğer elin orta parmağına dolanır. İpin bir bölümü ortada kalmalıdır.

Ortada kalan ip bölümü işaret parmağı ile geriye doğru itilir. İp dişler arasından geçirilir.
Bu hareket sert yapılmamalıdır. İp diş etine kadar indirildikten sonra ağız boşluğuna doğru diş aralarını sıyıracak biçimde indirilir. Bu sırada diş etinin kesilmemesine özen gösterilmelidir.

Aynı uygulama diğer bir parça ip alınarak alt dişler için de tekrarlanır.