Aft tedavisi nasıl yapılır?

Aft, ağızda, beyaz, sarı veya açık gri renkli çıkan ülserlerdir. Aft, pamukçuk olarak da bilinmektedir. Aftlar, bulaşıcı değildir ve çoğunlukla dil kenarı, yanak ve dudak iç kısmında oluşur. Kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla sıklıkla görülür. Neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak yaş, kalıtım,

stres, gıda alerjisi, kötü beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi risk faktörleri aft gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir.

Aftlar (pamukçuk), hiç bir tedavi yapmadan, bir hafta on beş gün içinde kendiliğinden iyileşir. Ama aftın neden olduğu, yanma ve ağrıyı evde kendi uygulayacağınız bazı tedavilerle azaltabilir sıkıntıları azaltabilirsiniz.

Aft İçin Doğal Çözümler
Aftın (pamukçuk) neden olduğu, yanma, tahriş, ağrı, şişlik gibi rahatsızlıkların rahatlatılmasında evde uygulayabileceğiniz bazı önerileri aşağıda sizinle paylaşmak istiyorum:

Doğal balı aftın üzerine uygulayın. İyileşmenin hızlanması ve şikayetlerin hafiflemesi için bunu günde 2-3 kez uygulayın. Bal hem anti bakteriyel özelliği hem de anti inflamatuar özelliği ile afların iyileşmesinde ve şikayetlerinin hafiflemesinde yardımcıdır.

Aleo vera yaprağı veya aloe vera jel, ağrının hafifletilmesi veya giderilmesinde oldukça etkilidir. İyileşme sağlayana kadar günde bir iki kez tekrarlayın.
Çay, aftların ağrısını azaltmada ve yaraların iyileşmesinde yardımcı TANEN içermektedir. Aft üzerine ıslak çay poşetini bir kaç dakika uygulayın.
Elma sirkesi aftların ağrısının giderilmesinde etkili başka bir yöntemdir. Gün içerisinde sık sık uygulayabilirsiniz. Başlangıçta sirke daha çok ağrı yaratabilir ama aftların ağrısının giderilmesinde etkinliğini göreceksiniz.

Kabartma tozu da doğal aft tedavilerinden birisidir. Direkt aftın üzerine kabartma tozu (karbonat) uygulayabileceğiniz gibi, su ve kabartma tozu ile bir hamurda oluşturup uygulama yapabilirsiniz.
Aft üzerine direkt tuz uygulayabilirsiniz. Bu çok ağrılı olabilir. Alternatif olarak günde iki kez tuzlu su ile hazırladığınız solüsyonla ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

info@sudent.com.tr
Telefon: 0212 651 42 42
Hakkımızda
SUDENT Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, oral diagnoz, panoramik röntgen, kuron köprü, total ve parsiyel protezler, deflex protezleri, pedodonti, ortodonti, periodontoloji, endodonti ,implant, cerrahi, RVG, bleaching, lazer uygulamaları, ozon jeneratörü tedavileri sunmaktadır.
Sosyal Medya
Copyright © 2018. Sudent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.