Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu tedavisi nasıl yapılır? Ağız kokusu nedenleri nelerdir?

Her ağız kokusu ağızda hissedilir fakat her ağız kokusunun kaynağı ağızda bulunmak zorunda değildir. Böylece, bazı ağız kokuları dişler fırçalanmasına rağmen iyileşmezler. Boşanma sebebi bile olurlar (Karar 2004/001542).

Dünya üzerinde 4 kişinin 3 tanesi ağız kokusundan şikayet eder. Doğru müdahale yapıldığında ağız kokusu yileşen bir hastalıktır.

AĞIZ KOKUSUNUN TİPLERİ

5 tip ağız kokusu vardır:
Tip 1 ve 2 Ağız kokusunda kokan organ dildir. Böyle hastalarda ağızdaki, boğazdaki veya burundaki bir bakteri kaynağı dilin üzerine sürekli olarak mikrop desteği verir. Bu bakteriler, dilin yüzeyinde biriken kükürtlü proteinleri parçalayarak çirkin kokulu gazlara dönüştürür. Bunun tedavisi dilin fırçalanmasıdır. Bakteri kaynağı dilde ise diş hekimi tarafından, boğazda ise KBB hekimi tarafından giderilmelidir.
Dilimizin yüzeyi evimizdeki halı gibidir. Kirliliği uzaklaştırmak için fırçalanması gerekir.

Tip3 Ağız kokusu
Tip 3 Ağız kokusunda çirkin koku sindirim kanalından ağıza yükselir. Hastanın geğirmesine gerek yoktur. Şahısın haberi olmadan midesindeki çirkin kokulu gazlar ağıza sızar. Enzimatik sindirimi yapılamayan besin maddeleri barsakta bakterilerin putrifikasyonuna terk edilmiş demektir. Burada oluşan gazlar otururken 0.68 ml/dak, yatarken 0.12 ml/dak hızında ağıza yükselir. Tedavisi gastroenteroloji doktoru tarafından yapılır.Barsak parazitleri, kötü beslenme alışkanlıkları, gastrit, reflu, her gün hep ayni besin maddesini yemek Tip 3 koku sebebidir.

Tip 4 ağız kokusu
Tip 4 nefes kokusu akciğerden gelir. Ağız kokusu değildir. İki şekilde meydana gelir. Birincisi: akciğer parankiminde veya alt solunum yolunda bir infeksiyon (pnömoni, plörit, bronşit vs…) bulunuyor ise buradan açığa çıkan çirkin kokulu gazlar doğrudan ekspirasyon havasına karışır. İkinci yolu ise kimyası değişen kan gazlarının ekspirasyon havasında aromatik bileşiklere dönüşmesidir. Bunun en canlı örneği şeker hastalarında, diyaliz hastalarında, narkozdan çıktıktan hemen sonra, gebelikte görülen ağız kokusudur.

Tip 5 ağız kokusu ise psikojeniktir. Birey öyle duyarlı ve içe kapanıktır ki, ağızının koktuğu sebebi ile toplumun kendisi ile ilgilenmediğini düşünür.

AĞIZ KOKUSU HAKKINDA BİLİNMEYENLER

  • Sigara zararlıdır terk edilmelidir. Fakat sigara ağız kokusu yapmaz, sigara kokusu yapar.
  • Piyasadaki neredeyse bütün sakızlar ağız kokusu yapar.
  • Çinkolu sakızlar ağız kokusunu azaltır. Piyasamızda sadece 2 (iki) tane çinkolu sakız vardır.
  • İyileştirsin diye kullanılan sayısız gargaranın yapısında alkol bulunur. Bu gargaralar ağız kokusu yaparlar. Eczanelerimizde 1 (bir) tane alkolsüz gargara vardır.
  • Diş macunları bazik doğası sebebi ile ağız kokusuna etkisizdir. Çinkolu diş macunları ağız kokusunu azaltır. Piyasamızda 1 (bir) tane çinkolu diş macunu vardır.
  • Bitkisel ilaç kullanmanın ağız kokusuna bir mahzuru yoktur.
info@sudent.com.tr
Telefon: 0212 651 42 42
Hakkımızda
SUDENT Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, oral diagnoz, panoramik röntgen, kuron köprü, total ve parsiyel protezler, deflex protezleri, pedodonti, ortodonti, periodontoloji, endodonti ,implant, cerrahi, RVG, bleaching, lazer uygulamaları, ozon jeneratörü tedavileri sunmaktadır.
Sosyal Medya
Copyright © 2018. Sudent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
Open chat
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?