Cad-Cam Zirkonyum Kaplamalar

Cad-Cam Zirkonyum – Zirkonyum Kaplamalar
Zirkonyum kaplamalar diye hep duyuyoruz. Hatta kişiler diş hekimlerine zirkonyum kaplama yapın diye rica ediyor.

Öncelikle zirkonyum kaplama nedir onu anlayalım. Zirkonyum doğada bulunan bir çeşit malzeme, içinde metal desteği yok. Kaplamalar içinde metal destekli veya metal desteksiz olarak 2 sınıfa ayrılırlar, çeşitli metaller kullanabilir ama günümüzde artık metaller terkedildi sebebi ise estetik değil, metal bazı acılar yapabilir, diş etinde siyahlanma yapabilir bu da insanı rahatsız eder. O yüzden metal desteksiz kaplamalar tercih ediliyor.

Cad-Cam Zirkonyum – Cad-Cam İle Yapılmış Diş Tasarımlarının Ömrü Ne Kadardır?

Diş hekimliğinde Cad-Cam uygulamasıyla yapılmış diş tasarımları genelde metal desteksiz porselen sistemlerden oluşur. Bunlar hem dokuyla çok uyumludur ve diş etini rahat ettirir, ömrü de aşağı yukarı 10 sene kabul edilir, bu süre bakımla tamamiyle doğru orantılıdır.

Yani kişi eğer dişlerine çok iyi bakarsa günlük bakımları düzgün yapıp 6 ayda bir hekim kontrolüne giderse bu süre daha uzayacaktır. Kişi dişine bakmazsa gereksiz fonksiyon kullanırsa, bu süre kısalacaktır unutmayın her şeyi bakımlı orantılı, siz kendinize bakarsanız her şey daha güzel olacaktır.

Cad-Cam Zirkonyum – Cad-Cam İle Yapılmış Diş Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cad-Cam uygulaması yapılmış diş tasarımdan sonra kişi eğer giriş tasarımı yaptırdıysa günlük hayatın her an başlayabilir. Ancak bilmesi gereken konu şu; yeni bir gülüş tasarımı başta dudaklar yabancılayabilir konuşmada ufak tefek bozukluklar olabilir ancak bir süre en fazla 1 ay sürecektir bir ay sonunda kişi yeni gülüşüne yeni dişlerine alışacaktır.

Yemek yeme konusuna gelince kişi her türlü şeyi yiyebilir, ancak dişin fonksiyon gördüğü şeyleri yemek zorunda. Kişi eğer fındık,fıstık kırıyorsa herhangi bir şey dişi ile açmaya çalışıyorsa, tırnak yiyorsa bu alışkanlıklarından vazgeçmesi lazım. Bu alışkanlıklar doğal dişi kırabileceği gibi bu malzemeleride kırabilir. Onun haricinde dikkat edilmesi gereken bir şey yoktur, kişi günlük hayatına aynen devam edebilir.

Cad-Cam Zirkonyum – Diş Hekimliğinde Cad-Cam Uygulamaları Nasıldır?

Diş hekimliğinde Cad-Cam uygulamaları son senelerde çok kullanılır hale geldi. Cad-Cam, computer aided design computer aided manufacturing anlamına gelir, yani bilgisayar destekli dizayn bilgisayar destekli üretim.

Hekim’in kliniğinde özel bir kaç sitem olması gerekiyor. Hekim hasta ağzında gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra özel bir tarayıcı ile ağzı tarıyor, ağzın ölçüsü bilgisayar ortamına üç boyutlu olarak geçmiş oluyor. Ondan sonra bilgisayar destekli tasarım evresi başlıyor yani computer aided design kısmı.

Hekim dişin dizaynını yapabilir tek diş olabilir veya birden fazla diş olabilir, güzel bilgisayar ortamında yaptıktan sonra yine bilgisayar ile konuşan farklı bir makine var buna cam kısmı deniyor Yani bilgisayar destekli üretim kısmı. Özel porselen bloklar makinanın içine yerleştiriliyor, kendisi 3 boyutlu olarak işleyip çıkartıyor.

En büyük güzelliği hızlı olması,2. büyük güzelliği hazır fabrikadan çıkan porselen bloklar çok özel malzemelerdir, estetik kalitesi çok yüksek malzemelerdir ve uzun ömürlü malzemelerdir, hekime ve hastaya çok büyük rahatlık sağlar. Günümüzde gelişen teknoloji diş hekimliğindede yerini bulmuş durumda.

info@sudent.com.tr
Telefon: 0212 651 42 42
Hakkımızda
SUDENT Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, oral diagnoz, panoramik röntgen, kuron köprü, total ve parsiyel protezler, deflex protezleri, pedodonti, ortodonti, periodontoloji, endodonti ,implant, cerrahi, RVG, bleaching, lazer uygulamaları, ozon jeneratörü tedavileri sunmaktadır.
Sosyal Medya
Copyright © 2018. Sudent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.