Diş Hekimliğinde Cad Cam

Diş hekimliğinde Cad Cam uygulamaları teknolojinin geldiği son noktalardan biridir. Cad Cam, Computer Aided Design ve Computer Manufacturing terimlerinin kısaltılmışıdır. Bilgisayarlı üretimi anlatan teknik bir terimdir.

Uzun yıllardır diş hekimliğinde metalin üzeri porselenlerle kaplanmaktaydı.Son dönemlerde bilgisayardan komut alan ve fezeleme tekniği ile çalışan sistemler kullanılmaktadır.Burada bilgisayarın verdiği komutlarla ve zirkonyum bloğunun aşındırılması mümkündür.

Daha sonra bunun üzeri porselenle kaplanarak köprü veya tek tek kaplamalar oluşturulabilmektedir. Zirkonyumun özelliği doku dostu olma hususunun yüksek olmasıdır.

Başlangıçta toz halinde olan zirkonyum, daha sonra sıkıştırılarak bloklar haline getirilir. Bu blokların şekillendirilmesi için bilgisayar ortamında bir dizayn yapılır ve buradan komut alan freze makinesi köprüye gerekli olan şekli verir ve daha sonra renklendirme işlemi yapılır.

Burada hekime düşen görev dişlerin düzgün açılarda, ideal şekillerde hazırlanmasını sağlamaktır. İdeal şekilde hazırlanan bir diş üzerinden alınan ölçüden bilgisayar ortamında gerekli olan zirkonyum çalışması şekillendirilir.

Ve daha sonra burada şekillendirilmiş olan geometrik hacim, freze makinesinde gerçeğe dönüştürülür. Daha önce kullanılan metal ki günümüzde de kullanılmaktadır, dezavantajı metalin korozyona uğramasıdır.

Ağızda kullanılmak için üretilmiş metallerde dahi korozyon vardır. Zirkonyum ise doku dostu olduğu gibi korozyona da uğramayan bir malzemedir.

Metaller dökümle yapılırlar, en hassas dökümde bile 100 mikron bir aralık vardır. Zirkonyumda ise adaptasyon aralığı 10 mikrona kadar iner. Bu da yapılan çalışmanın çok daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Özetle, günümüzde krom ve köprü çalışmalarında en avantajlı malzeme olarak zirkonyum kullanılır.

info@sudent.com.tr
Telefon: 0212 651 42 42
Hakkımızda
SUDENT Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, oral diagnoz, panoramik röntgen, kuron köprü, total ve parsiyel protezler, deflex protezleri, pedodonti, ortodonti, periodontoloji, endodonti ,implant, cerrahi, RVG, bleaching, lazer uygulamaları, ozon jeneratörü tedavileri sunmaktadır.
Sosyal Medya
Copyright © 2018. Sudent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.