Ergen çocuklarda diş sağlığı

Ergenlik döneminde tüketilen şekerli besinler, şekerli içeceklerden sonra dişlerin fırçalanmaması, bu bölgelere bakterilerin yerleşmesi ve dişte çürükler oluşmasına yol açar. Çürük dişler beslenmeyi olumsuz etkilediğinden, ağız sağlığına özen göstermek gerekir. Düzenli olarak dişlerin fırçalanması gerekir. Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları eğer ilerlerse, çene kemiği iltihaplanmalarına da yol açabilir. Diş iltihaplanmaları vücudun diğer sistemlerini de olumsuz etkiler ve devamlı bir enfeksiyon kaynağı olarak vücutta bulunurlar. Kalp, böbrek, eklemler gibi yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynak teşkil edebilirler.

Ergenlerde diş hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Doktor flor takviyesi öneriyorsa, yapılması uygundur. Diş eti hastalıkları de en önemli ağız kokusu nedenlerindendir. Ergenin sosyal durumunu olumsuz etkiler. Başlangıç döneminden itibaren diş etleri kanar, tedavi edilmezlerse iltihaplanma çene kemiğine ilerler. Aşırı alınan flor dişlerde sararmaya yol açar, kansızlık tedavisi olarak demir kullanılması durumunda dişlerde kırmızı çizgilenmeler oluşabilir.

info@sudent.com.tr
Telefon: 0212 651 42 42
Hakkımızda
SUDENT Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, oral diagnoz, panoramik röntgen, kuron köprü, total ve parsiyel protezler, deflex protezleri, pedodonti, ortodonti, periodontoloji, endodonti ,implant, cerrahi, RVG, bleaching, lazer uygulamaları, ozon jeneratörü tedavileri sunmaktadır.
Sosyal Medya
Copyright © 2018. Sudent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.